طراحی برند ELITE

هر طراح خوب یک لوگوی خوب طراحی شده را دوست دارد. ممکن است شما لوگو در کودکی Nike یا Lacoste را برای تفریح بارها و بارها باز طراحی کرده باشید. بنابراین وقتی صاحب یک کمپانی تولید لوازم ورزشی از من برای طراحی لوگو یا برند درخواست کمک می کند از فرصتی که به دست آورده ام هیجان زده می شوم. در این مورد من فرایندی را که طی طراحی لوگو پشت سر می گذارم همچنین چند قطعه هویتی را با شما به اشترک می گذارم. 

پیش نمایش تصویر نهایی 

در زیر پیش نمایش برند “ELITE” را مشاهده می کنید.

رئوس مطالب پروژه 

از آنجا که صاحب این پروژه یک فرد جوان است و کار خود را به تازگی آغاز کرده است، برای انها مهم بود که آماتور و تازه کار به نظر نرسند. آنها می خواستند هویت بصری آنها قدرتمند، تثبیت شده و قابل اعتماد به نظر برسد. آنها نمی خواستند برند خیلی سرد باشد، مهم تر از همه جدیت طرح بود بدون اینکه خسته کننده و بدون زرق و برق باشد. 

مفهوم 

تا جایی که توانستم از گفته های آنها یادداشت برداری کردم. پس از یک گفتگوی کوتاه با مشتری، در مورد ارزش ها و اهداف اساسی کمپانی و چگونگی ارائه آن به صورت بصری به نحو احسن صحبت کردیم. کلمات زیادی در یادداشت ها بود که زیر آنها خط کشیدم. بعضی از کلماتی که به ذهنم خطوط کرده بود عبارتند از: Sport, Dedication, Integrity, Dominate, Improve, Excel, Lead, Grow, Perform, Better, Build, Value, Prepare, Purpose. 

در پروژه های طراحی برند هویتی، من همیشه سعی می کنم کلماتی را جمع آوری کنم که کمپانی را مجسم می کند و آن را در بر می گیرد چون این همیشه به فوران ایده ها و تخیلات کمک می کند. در مورد مجموعه بزرگی از کلمات، سعی می کنم آنها در در قالب یک یا دو کلمه که کمپانی به خوبی در آن بگنجد خلاصه کنم، در نتیجه بهتر می توانم مفهوم را حول آنها بسازم. دو کلمه ای چکیده اصلی همه آنها است و هم برای من و هم برای مشتری خوشایند و قابل قبول است کلمات Sport‘ و ‘Improve’ بودند. 

بنابراین پس از یک مباحثه و جمع بندی دیگر، در مورد مفهوم/جهت تصمیم می گیریم که چگونه کمپانی را با ترکیبی از آیکون های ورزشی و قدرتی و تایپوگرافی برجسته به تصویر بکشیم. آیکون های ورزشی، به سادگی، هدف کمپانی را نشان می دهند. و قدرت و تایپوگرافی برجسته با انتظاراتی که مشتری از به تصویر کشیدن قدرت و اقتدار خود در این زمینه دارد همراه است. همچنین آیکون های مختلف ورزشی نشان می دهد که کمپانی انعطاف پذیر بوده و پذیرای همه رشته های ورزشی می باشد. 

طرح اولیه یا پیش طرح حالا که درک روشنی از پروژه در دست داریم و ایده هایی که می خواهیم در راستای آن پیش برویم را کسب کرده ایم نوبت به قلم و کاغذ می رسد. من کار را با کشیدن طرح های ذهنی چند آیکون ورزشی آغاز می کنم. از آنجا که هدف نهایی برایم مشخص است، بنابراین کشیدن طرح اولیه زمان زیادی نخواهد برد و طراحی آیکون ها را در Adobe Illustrator انجام خواهم داد. 

نکته مهم پیاده سازی طرح ها روی کاغذ است، برای ساده سازی هر آیکون نباید به جزییات توجه زیادی کرد. در اینجا چند نمونه از طرح های اولیه که من کشیده ام را مشاده می کنید.

 

همچنین روش های مدیریت آیکون ها باید مشخص باشد، بنابراین من چند ایده برای چیدمان و آرایش و نمایش دادن آیکون را طراحی کردم.

 

طراحی آیکون 

کار را با 4 آیکون برای بسکتبال، فوتبال آمریکایی، بیس بال و فوتبال آغاز می کنم. دلیل انتخاب ین ورزش ها این است که آنها 4 ورزش رایج و شناخته شده هستند، حداقل در آمریکا. 

هنگام طراحی آیکون ها، کلید کار، سادگی طرح ها است. من دوست دارم کار را با اشکال هندسی اولیه شروع کنم. از آن پس برای رندر کردن آیکون چند خط به آن اضافه خواهم کرد. با اسفاده از پنل Pathfinder و فعال کردن Smart Guides کارها آسان تر انجام خواهد شد. من در طول کار از یک ضخامت یکسان برای خط استفاده می کنم در نتیجه همه چیز ثابت و یکنواخت می ماند.

لازم است که حتما از روش آزمایش و خطا استفاده کرده و یا ویژگی های اشکال را دستکاری کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. پس از سپری کردن زمان طولانی برای طراحی، صرف چند دقیقه وقت برای نگاه کردن به طرح ها و نشان دادن آن به دوستان برای بررسی بازخوردها ارزشمند خواهد بود.

متن طرح 

پس از طراحی آیکون ها، نوبت به قسمت تایپوگرافی طرح می رسد. با علم به اینکه مشتری تمایل دارد از فونت بولد و برجسته و حروف قوی استفاده شود، با فونت های کلاسیک مثل Gotham, Helvetica, Futura و ... شروع و به سمت فونت های مدرن تر مثل Black Slabbath می روم.

وقتی دیدم یک از انتخاب ها خوب کار می کند روی آن متمرکز می شوم، در این مرحله می خواهم تغییراتی روی فونت اعمال کنم، بدون اینکه خیلی زیاده روی کنم. بنابراین، یک حالت تا حد امکان ساده مثل حروف ایتالیک برای نشان دادن حرکت به سمت جلو مناسب است. همچنین به نظر می رسد که یک خط ساده جدا کننده می تواند کمک خوبی باشد. 

اصلاح طرح 

اگر دقت کنید می بینید که آیکون توپ فوتبال به کمی اصلاحات نیاز دارد. شکل هندسی یک توپ فوتبال حالت خاصی دارد. هیچ روش هندسی کاملی برای نشان دادن پترن یا الگوی یک توپ فوتبال در دو بعد وجود ندارد، بنابراین من مجبورم کمی آن را سرهم بندی کنم. در نهایت هم خودم و هم مشتری از نتیجه کار راضی بودیم.

پس از اینکه آیکون کامل شد، نوبت به اصلح لوگو می رسد. در اینجا 4 نمونه از لوگوهای طراحی شده را مشاهده می کنید.

در طی این فرایند جزییات و قطعات بسیار زیادی اضافه و حذف شد. در زیر نمونه هایی از کارهای من را مشاهده می کنید.

نهایی سازی 

پس از چندین جلسه مباحث و گفتگو و توضیح و اعمال اصلاحات، در اینجا جهت و مسیر کار مشخص شده است. هدف نهایی مشخص شده است، یک علامت ترکیبی، به طوری که کلمه و علامت و سمبل باید به صورت مجزا مورد استفاده قرار می گرفت. 

پس از گفتگوهای فراوان با مشتری، من حس خوبی نسبت به کمپانی پیدا کرده و نیازها و خواسته های مشتری بیش از پیش برایم مسجل و آشکار شد. رسیدن به این چشم انداز بقیه پروژه پیشرفت بیشتر و بهتری پیدا کرد. قطعات هویتی دیگر عبارت بود از کارت ویزیت، سربرگ و پاکت نامه. از آنجا که نمای کلی کار ساده و واضح بود، واقعا زمان آن رسیده بود تا سختی کار کم شود. 

 

کارت ویزیت

سربرگ

پاکت نامه با برچسب آدرس ایمیل (جلو) برچسب بستن پاکت (پشت)

نتیجه نهایی 

پروژه طراحی لوگو و ست اداری Elite Sports Training به پایان رسید. در زیر نتیجه نهایی را مشاهده می کنید.

برچسب ها: گرافیک, لوگو, لوگوتایپ, برندینگ, طراحی لوگو

ورود