طراحی گرافیکی، یک قیمت منصفانه

بسیاری از طراحان گرافیکی سوال می کنند که "چقدر باید برای خدمات مان هزینه کنیم؟". متاسفیم که نمی توانیم که پاسخ سریع و صریح به این سوال بدهیم و شما آن را در این مقاله نیز پیدا نخواهید کرد. به جای پاسخ به این پرسش به این مسئله خواهیم پرداخت که یک قیمت منصفانه چیست و چرا زیر و بالا این قیمت اصلا مناسب نیست. در اینجا به محاسن و معایب دستمزد بر اساس ساعت کار و یا یک دستمزد ثابت نیز اشاره خواهیم کرد. چرا هزینه کردن خیلی زیاد و خیلی کم خوب نیست؟ 

قیمت های بالا یکی از عواملی است که ممکن است تصمیم مشتری را تغییر داده و بخواهد کار خود را به فرد دیگری محول کند؛ قیمت خیلی کم دامی است که بسیاری از طراحان در آن گرفتار شده اند. در مقابلوقتی شما قیمت خیلی کمی پیشنهاد می کنید، بیشتر مشتریان این قیمت را با کیفیت کار شما ارتباط می دهند؛ یعنی کیفیت را نیز به همان نسبت پایین تصور می کنند. بنابراین، ما می دانیم که هزینه های خیلی بالا خیلی پایین اصلا خوب نیست. سوالی که در اینجا باید بپرسیم این است که

چه قیمتی باید برای کارهایمان در نظر بگیریم؟ 

تنها کسی که ارزش کار شما را می داند خود شما هستید! هیچ کس دیگری نمی تواند به شما بگوید قیمتی که در نظر گرفته اید خیلی بالا و یا خیلی پایین است، چیزی که باید به آن فکر کنید یک قیمت منصفانه است. در اینجا چند عامل ذکر شده که به شما کمک می کند قیمت منصفانه ای تعیین کنید. 

تجربه 

تجربه عامل حیاتی و تعیین کننده در بیشتر موارد است. تجربه چیزی است که کار شما سرعت می بخشد، اطلاعات و دانش شما را بالا می برد، شما را قابل اطمینان می کند. مشتریان می دانند که می توان به شما اعتماد کرد چون توانایی شما اثبات شده است. شما دارای پورتفولیوی بزرگی هستید که کارهای شما را به نمایش می گذارد و این می تواند یک رزومه شایسته و مناسب در دست شما باشد. بهترین راه برای دست یابی به این اهداف تجربه است. قبل از ادامه بحث باید به این نکته اشاره کنیم که همیشه استثنا هم وجود دارد. 

خلاقیت

خلاقیت یکی از عواملی است که به عنوان ویژگی کلیدی یک طراح گرافیست توجه زیادی به آن می شود که نمی توان وانمود به داشتن آن کرد. هر کسی می تواند وانمود به داشتن بیشتر ویژگی هایی که در این مقاله ذکر شده است بکند اما خلاقیت از این امر مستثنی است. خلاقیت از هر ذره اثر آشکارا بروز می کند و این چیزی است که مشتری به آسانی متوجه آن می شود. اگر پورتفولوی ما کسل کننده است و ایده ای برای الهام بخشیدن به بیننده ندارد، سعی کنید آن را تغییر داده و یک مجموعه جذاب و هنری و حرفه ای ارائه کنید. 

انعطاف پذیری

این عامل از عواملی است که جزو ویژگی های یک طراح گرافیست همیشه از درجه اهمیت زیادی برخوردار بوده و هست. هنگامی که مشتری شما با یک کار غیر منتظره از شما برخورد می کند که آن را در یک مدت زمان کوتاه ارائه کرده اید، می توانید انتظار داشته باشید که مجددا او را ملاقات کنید؟ بسیاری از طراحان گرافیکی همیشه تمایل به انجام پروژه ها به صورت تعادلی و یکنواخت هستند. برای بهبود این بخش باید طرح ریزی کرد و نقشه کشید. طرح ریزی باعث از بین رفتن آشفتگی و بی کفایتی می شود. زمانی که شما با طرح ریزی ذخیره می کنید به نفع شما خواهد بود به گونه ای که می توانید در کنار یک پروژه به پروژه دیگری نیز بپردازید. 

پکیج های نرم افزار 

برخی از مشتریان از شما م یخواهند که از یک پکیج نرم افزاری خاص استفاده کنید، به همن دلیل آنها شخصا می توانند تغییرات کوچکی روی کار اعمال کرده و یا ممکن است این پکیج خاص بهترین و مناس ترین گزینه برای این کار خاص باشد. احتمالا پکیج مورد نظر مشتری را در اختیار دارید؟ طرح گرافیکی را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد که در آن یک مجموعه کاربردی رایج قرار دارد. سعی کنید تا حد امکان با این مجموعه ها آشنا شده تا هر زمان که لازم شد قادر به استفاده از آنها باشید. 

اصول پرداخت: مقطوع یا ساعتی

قیمت ثابت

همانطور که قبلا ذکر شد، کار کردن با یک قیمت ثابت دارای مزایا و معایب خاص خود است. اگر سعت عمل شما در انجام پروژه زیاد و کیفیت کاری که ارائه می کنید خیلی بالا است، مسلما دستمزد مقطوع به نفع شما خواهد بود. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که برای ارائه بهترین نتیجه با سرعت آهسته و یکنواخت کار می کنید این بار دستمزد ساعتی گزینه مناسب تری است. هنگام کار با یک دستمزد مقطوع، دست شما در صرف هزینه برای کار باز تر است، اما باید در این زمینه یک بودجه بندی صحیح و منطقی داشته باشید. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که مشتری شما قطعا از مبلغی که در ابتدا پیشنهاد داده اید کاملا راضی نیست و ممکن است بخواهد آن را به نفع خود تغییر دهد. این چیزی است که همیشه باید در بودجه خود لحاظ کنید. وقتی شما بیش از 5 بار بازبینی انجام دهید، این زمان یاست که بودجه برای شما ذخیره نمی شود. گاهی مشتریان تازه کار و بی تجربه هستند، اما چیزی که شما باید به یاد داشته باشید این است که آنها منتظر یک کار کامل هستند و از شما انتظار می رود آنها را به این هدف برسانید. بازبینی ها و چاپ های جدید بیش از حد بزرگ ترین اشکال در کارهای با قیمت مقطوع است. 

ساعتی

کار کردن با دستمزد ساعتی بسیار راحت است. برای کسانی که به آهستگی کار می کنند و یا افراد محتاط، این روش خوبی است چون می دانید بابت هر ثانیه کار مزد دریافت می کنید. بازبینی ها و یا چاپ دوباره کار در این نوع دریافت دستمزد مشکلی ایجاد نمی کند. این روش برای مبتدیان که روند کاری ملایم و آهسته دارند بسیار مناسب است. 

کدام روش برای من مناسب است؟

اگر مبتدی هستید، گزینه دستمزد ساعتی را انتخاب کنید. با کسب تجربه و مهارت می توانید قیمت ثابت و مقطوع مناسبی را محاسبه کنید. اگر در ابتدای کار از این روش استفاده کنید تحت فشار خواهید بود و نیم توانید به نتجیه مورد نظر نیز دست پیدا کنید. باید چند پروژه را پشت سر بگذارید تا بتوانید با کوله باری پر از تجربه و مهارت کاری را در مدت زمان مقرر تحویل داده و در ازای آن دستمزد تعیین شده را دریافت کنید. پس پیشنهاد می کنیم کا را با دستمزدهای ساعتی آغاز کنید. 

جمع بندی

در این مقاله برخی از عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین یک قیمت منصفانه برای کار طراحی را ذکر کردیم. آنها را امتحان کنید و نظر خود را در مورد آنها با ما در میان بگذارید. امیدوارم طراحان تازه کار که در انتخاب نوع دریافت دستمزد دچار دودلی هستند بتوانند با استفاده از مطالب این مقاله راه مناسب را انتخاب کنند. 

برچسب ها: گرافیک

ورود